آخرین خبرها

فناوری های نوین تعویض توری

فناوری های نوین تعویض توری

در زمان گرانول کردن مواد بازیافتی به دلیل گرفتگی توری و فیلتر نیاز به تعویض توری وجود دارد. نکته مهمی که حین استفاده از توری ها باید مدنظر قرار گیرد، آلودگی و کثیفی توری هاست که باعث انسداد سوراخ ها و افت کارایی و راندمان این تجهیزات می شود که البته به طور مستقیم بر کیفیت محصول نهایی اثر گذاشته و می تواند بر بازار فروش و رقابت تولیدکننده موثر باشد.

 

طبیعی است که با گذشت زمان (بسته به اینکه خوراک بازیافتی ورودی، چه میزان ناخالصی داشته باشد و یا اینکه کیفیت مواد اولیه و نحوه ی بسپارش آنها در فرآیندهای پتروشیمی چگونه باشد) توری آلوده شده و کارایی و کیفیت اولیه خود را از دست دهد. بنابراین راهکار مقابله با این چالش چیست و چه فناوری های نوینی پیرامون آن، به بازار معرفی شده است؟

 

برای رفع چالش یاد شده استفاده از فناوری نوینSide plate screen changer (تعویض توری به صورت جانبی) پیشنهاد می شود. در این روش توری تمیز با سرعت وارد شده و توری کثیف خارج می شود (فرآیند به صورت اسلایدی رخ می دهد). نکته ی حائز اهمیت در این فناوری، عدم توقف عملیات رانشگری، حین تعویض توری است که باعث افزایش راندمان و سودآوری اقتصادی بیشتر می شود.

 

استفاده از این فناوری حین مصرف مواد بازیافتی به عنوان خوراک ورودی به رانشگر ضروری است. توجه شود که طراحی فناوری حین استفاده از مواد بازیافتی برای بازه های زمانی کوتاهتری تعریف شده است چراکه طبیعتا توری که در مجاورت و ارتباط با مواد بازیافتی است، به مراتب سریع تر از توری که با مواد خالص و دست اول در ارتباط است، آلوده می شود. از جمله پارامترهای مهم حین انتخاب طراحی توری، بررسی مقادیر ژل، ناخالصی و آلودگی مواد اولیه ورودی (خوراک) به رانشگر است.

 

 استفاده از چند راهه ها و سرعت ماردان

استفاده از چند راهه ها (manifold) اندکی هزینه بر است اما برای مواردی که اندازه و کیفیت گرانول نهایی بسیار با اهمیت است، پیشنهاد می شوند. در این طراحی ها کاهش سطح مقطع برای جبران سرعت در نظر گرفته می شود تا ناهمگونی ها در محصول نهایی به حداقل برسد. در واقع مواد مذاب حین عبور از چند راهه ها، فرصت آسودگی (relaxation) می یابند تا اصطلاحا حافظه خود را از دست بدهند و در نهایت کمترین میزان ناهمگونی برای محصول ایجاد شود و کیفیت ارتقاء یابد.

 

به منظور افزایش برونداد (دبی و خروجی) محصول، افزایش سرعت چرخش ماردان پیشنهاد می شود تا بدین ترتیب جریان دراگ افزایش یافته و به جریان فشاری غلبه کند. در این میان باید توجه شود که برای افزایش سرعت ماردان نیز بازه و محدودیت هایی وجود دارد. در صورتی که سرعت ماردان از حدی بیشتر شود، جریان برشی ناشی از نیروی دراگ افزایش یافته و روی گرانروی (ویسکوزیته) مذاب ماده تاثیر خواهد داشت که نهایتا روی کیفیت محصول و آهنگ برونداد مواد موثر خواهد بود.   

بیشتربخوانید

درباره‌ی پلیمر سبز

همچنین ببینید

چرا در قالبگیری تزریقی باید به پارامتر HDT توجه کرد؟

چرا در قالبگیری تزریقی باید به پارامتر  HDT توجه کرد؟ یکی از موارد مهم و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *