آخرین خبرها

چرا در قالبگیری تزریقی باید به پارامتر HDT توجه کرد؟

چرا در قالبگیری تزریقی باید به پارامتر  HDT توجه کرد؟

یکی از موارد مهم و پر کاربرد پارامتر  HDTبراي پلاستيك­هاي گرمانرم در هنگام قالب­گيري تزریقی، تشخيص رسیدن دمای مذاب پلیمری به درجه حرارت کمتر از HDT پلاستیک قالب­گیری شده در داخل قالب، و فرا رسیدن زمان مناسب برای خروج قطعه از قالب است، که از این نظر HDT پارامترهاي بسیار مهم و كليدي به حساب مي­آيد.

اگر هنگام سرد شدن قالب­ و بيرون آوردن قطعه از قالب، دماي پلاستیک بالاتر از HDT آن باشد، چون قطعه هنوز ثبات ابعادي خود را به­دست نياورده، در اثر تنش­هاي وارد بر آن براي خروج از قالب، آسيب مي­بيند و به خاطر نيروهاي وارد بر آن كج و فرو رفته مي­شود.

ثابت شده است كه از نظر قوام ثبات ابعادي پلاستيك­ها در برابر افزايش درجه حرارت، و عدم ایجاد نیروی پسماند در قطعه قالب­گیری شده، توجه به ویژگی HDT و رعایت آن از اهمیّت زیادی برخوردار است.  

در طراحی، جایگزینی، انتخاب پلاستیک­­ها و پيش­بيني صحيح خواصّ حرارتی یک قطعه­ی پلاستیکی ویژگی HDT از جمله پارامترهای بسیار مهمی است که باید مورد رجوع و توجه قرار گیرد. 

این درجه حرارت در بین انواع و حتی گونه­های هر مجموعه از پلاستیک­ها تغییر می­کند و به تبع در کاربردهای آن­ها نیز تفاوت­هایی مشاهده می­شود.

هنگامی که یک ماده پلاستیکی در ساخت یک ماشین ظرف­شویی مورد استفاده قرار می­گیرد و ایمنی کاربرد آن از سوی سازنده اعلام می­شود، در بر دارنده این حقیقت است که در حین عملکرد قطعات در تماس مستقیم با مواد شوینده و حرارت (تا حدود 85 °C) دچار تعییرات ابعادی واپیچی نمی­شود، در حالی که ممکن است برخی از مواد پلاستیکی دیگر تا این درجه حرارت تاب بردارند، و شکل خود را از دست بدهند، و مطمئناً در دمای بالا مواد شوینده تاثیر تورمی و انحلالی روی گروهی از پلاستیک­ها خواهند داشت، که در طراحی قطعات این ماشین، پایداری شیمیایی قطعات در برابر شوینده در درجه حرارت عملکرد دستگاه در نظر گرفته شده است.

 

 

درباره‌ی پلیمر سبز

همچنین ببینید

3 نکته برای کسانی که موفق نشدند در دوره گرانول سازی شرکت کنند

دوستانی که موفق به حضور در کارگاه گرانولسازی نشدند در این جا به 3 موضوع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *