آخرین خبرها

چند خصوصیت مهم از لاستیک نیتریل NBR با درصدهای متفاوت آکریلونیتریل:

این لاستیک پلیمری مصنوعی است که از پلیمریزاسیون نامنظم منومر اکریلونیتریل با بوتادی ان از طریق رادیکالی حاصل می شود واحد ساختمانی و تکرار شونده این لاستیک مطابق زیر می باشد:

الاستومرهایی که در زنجیره اصلی آنها نیتروژن به کار رفته باشد جزء لاستیک های ویژه و مهندسی هستند. این لاستیک ها به خاطر قطبی بودن مقاومت بالایی در مقابل حلال های غیر قطبی دارند.

لاستیکNBR کوپلیمریست که با تغییر اکریلونیتریل آن از 18% تا 50% خواص آن تغییر زیادی پیدا میکند. معمولا انواع مختلف NBR را بر اساس میزان اکریلونیتریل موجود در آن طبقه بندی می کنند که ممکن است تعداد این گروه ها سه یا پنج باشد.نسبت اکریلونیتریل به بوتادی ان مهمترین متغییر در تولید لاستیک های NBR است. دمای انتقال شیشه ای بوتادی ان 90- درجه سانتی گراد و دمای انتقال شیشه ای پلی اکریلو نیتریل در حدود 100+ درجه سانتی گراد است. این اختلاف زیاد باعث می شود تغییرات AN بشدت روی دمای انتقال شیشه ای محصول نهایی که تعیین کننده خواص مکانیکی آن است، اثر بگذارد.

در ترکیباتی که درصد بوتادی ان بیشتر است انعطاف پذیری، مقاومت در برابر حرارت و سایش آن هم بیشتر است. نوعی از لاستیک NBR که در حال حاضر در بازار ایران بسیار رایج تر است دارای 33% اکریلونیتریل در زنجیر اصلی این کوپلیمر می باشد که از نظر میزان اکریلونیتریل در گروه متوسط قرار دارد.

نوع دارای اکریلونیتریل کم 18% و یا متوسط 25% معمولا در جایی مصرف می شوند که قابلیت مقاوم بودن لاستیک در برابر روغن کمتر اهمیت دارد.

نوع دارای اکریلونیتریل زیاد 35-40% معمولا در کاربرد هایی مصرف می شود که بیشترین مقاومت در برابر روغن از آنها مورد نظر باشد و در عین حال باید توجه داشت که قیمت این نوع از NBR گران تر، دمای عبور شیشه آن بالاتر، خواص آن در دمای پایین تر ضعیف تر و لاستیکی خشک تر و دارای انعطاف پذیری کمتری است.

NBR درمقابل روغن ها و حلال های غیر قطبی مانند روغن موتور اتوموبیل ها، نفت، بنزین و موارد مشابه مقاوم است و پایدار ترین لاستیک در برابر روغن های غیر قطبی محسوب می شود در حالی که اگر لاستیک های نامناسب برای این گونه مصارف در تماس با نفت و مواد روغنی قرار بگیرند، به شدت متورم و غیر قابل استفاده می شوند.

دمای عملکرد دراز مدت این لاستیک با میزان اکریلونیتریل متوسط را حد اکثر 120-148 درجه سانتی گراد پیشنهاد می کند. NBR نسبت به گاز ازن ضعیف است.

 

 

درباره‌ی پلیمر سبز

همچنین ببینید

3 نکته برای کسانی که موفق نشدند در دوره گرانول سازی شرکت کنند

دوستانی که موفق به حضور در کارگاه گرانولسازی نشدند در این جا به 3 موضوع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *