آخرین خبرها
خانه / تلگرام / عوامل موثر بر HDT

عوامل موثر بر HDT

میزان بلورینگی، مقدار تراکم اتصالات عرضی، حضور و میزان گروه­های عاملی حلقوی در زنجیره اصلی، حضور و میزان اتصالات ثانویه [۱]، می­توانند بر روی تغییر و افزایش پارامتر HDT موثر باشند.

دو روش آزمون استاندارد عملی دقیق وجود دارد که در این ارتباط کاربردهای وسیعی پیدا کرده­اند و به وسیله آن­ها می­توان پیش­بینی­ های نسبتاً دقیقی از عملکرد پلاستیک­ها را در درجه حرارت­های بالاتر از دمای اتاق به­ دست آورد. این دو روش به­ نام­های درجه حرارت انحراف گرمایی HDT، و درجه حرارت نقطه نرم ­شدن ویکات VSP [2] شهرت دارند.

بهترین انتخاب، تعیین دقیق درجه حرارت کاربردی پلاستیک­ها در برابر افزایش درجه حرارت است که برای رسیدن به این هدف، یکی از دو روش آزمون تعیین ویژگی HDT یا VSP را می­توان به­ کار برد.

 

تعریف HDT چیست؟

درجه حرارت واپیچی، خمیدگی یا انحراف گرمایی، عبارتست از درجه حرارتی که از طریق آزمونی تا حدی شبیه به خمش سه نقطه­ای تعیین می­شود، و طی آن نمونه­ای با ابعاد استاندارد تحت تنش ثابت، با بالا رفتن درجه حرارت، مقدار معینی خمیدگی در آن به­وجود می­ آید.

شایان ذکر است که تعیین میزان پایداری حرارتی نمونه پلاستیکی توسط این آزمون، تنها برای استفاده­ های کوتاه مدت دارای اعتبار است.

این آزمایش مشخص کننده این واقعیّت است که مواد تحت آزمون قرار گرفته، توانایی تحمّل بارهای سبک را در دماهای بالا دارند و یا آنکه صلبیّت خود را در یک گستره حرارتی کم از دست می­ دهند.

HDT یک آزمایش مناسب و مطمئن برای کنترل قطعاتی است که در حین عملکرد خود، تحت بار قرار دارند و هم­زمان درجه حرارت محیط آن­ها نیز افزایش پیدا می­کند، با کمک این آزمایش می­توان درجه حرارت حداکثری را که طی آن تغییر ابعادی یا خمیدگی نمونه به حد مورد نظر می ­رسد را اندازه­ گیری کرد.

درجه حرارتی که در آن یک آزمونه استاندارد تحت یک شرایط و بار معیّن، تغییر شکل خمشی مشخصی را ایجاد کند، درجه حرارت واپیچی گرمایی نامیده می­ شود.

مقدار عددی HDT که برای یک پلاستیک بخصوص به ­دست می­آید، علاوه بر خصوصیآت و ویژگی­های ساختار ملکولی پلیمر، چنانچه با یک تقویت­ کننده همراه باشد، تحت تاثیر آن عامل تقویت­ کننده نیز قرار می­ گیرد.

در مقاله بعدی در مورد نحوه اندازه گیری HDT توضیح داده می شود.

 

 مولف: مهندس سعید نعمتی
انتشار با ذکر منبع بلامانع است.

 

[۱][۱] Secondary  bonding
[۲] Vicat softening point
     

درباره‌ی پلیمر سبز

همچنین ببینید

افزودنی های بهبود دهنده عملکرد ضدمه

مقدمه تشکیل بخار بر روی فیلم ها و ورق های پلاستیکی نتیجه چگالش بخار آب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: www.polymeresabz.com
دوره گرانولسازی پیشرفته
+