آخرین خبرها

چند ماده به عنوان آنتی بلاک پلی اتیلن استفاده می گردند؟

هنگامی که فیلم های پلی اتیلنی بصورت رول تولید می شوند. یکی از معظلاتی که در زمان تولید این رول ها پیش می آید این است که  این لایه های رول روی یکدیگر می چسبند.

راه حل این موضوع استفاده از افزودنی آنتی بلاک است. افزودنی آنتی بلاک باعث کاهش چسبندگی فیلم های تولیدی بر روی یکدیگر می گردد.

در حقیقت وظیفه آنتی بلاک زبر کردن سطح فیلم ها است تا بتوانند از هم فاصله بگیرند. چسبندگی فیلم ها جزء خواص ذاتی این محصولات است که در زمان تولید باعث ایجاد مشکلاتی می نماید و می بایست برطرف گردد.

سالهای قبل برای برطرف کردن این نقیصه از نشاسته ذرت و یا سیلیکا استفاده می کردند. این فرایند به دلیل این که برای سلامتی انسان ایجاد اشکال می نمود کنار گذاشته شده است. آنتی بلاک در حال حاضر بصورت مستربچ استفاده می شود.

چند ماده به عنوان آنتی بلاک استفاده می گردند؟

4 ماده است که به عنوان آنتی بلاک استفاده می گردد که عبارتند از :

  1. خاک دیاتومه
  2. تالک
  3. کربنات کلسیم
  4. سیلیکات و سیلیکات های سنتزی

اولین آنتی بلاک مصرفی خاک دیاتومه می باشد که با اندازه 3.5 تا 12 میکرون مورد مصرف قرار گرفته است. این خاک شامل 63% سیلیکات بصورت کریستال است که ذرات آن بصورت نامنظم قرار گرافته است. میزان بالای کرسیتال های سیلیکات موجب شده که از میزان مصرف 100 درصدی بازار این ماده به میزان 15-20درصدی بازار کاهش یابد و دلیل این موضوع تاثیر نامطلوب این ماده بر سلامتی انسان می باشد. البته این ماده بر روی خواص فیزیکی فیلم نظیر شفافیت و براقیت تاثیر مثبت دارد. خاک دیاتومه 35 تا 40 سال پیش مصرف بالایی داشت.

کربنات کلسیم هم به عنوان آنتی بلاک استفاده می گردد که از مزیت های آن قیمت ارزان این ماده می باشد. هنگام استفاده کربنات کلسیم به عنوان آنتی بلاک می بایست به میزان 2-3 برابر آنتی بلاک های دیگر مصرف گردد و از اشکالات این ماده کاهش شفافیت فیلم می توان نام برد.

بنابراین کربنات کلسیم برای فیلم های رنگی و فیلم هایی که شفافیت آن حائز اهمیت نیست می تواند به راحتی استفاده گردد.

سیلیکات های میکروکریستالی هم به عنوان آنتی بلاک مورد توجه و مصرف بوده است. از اشکالات این ماده این است که سیلیکا میکرون سرطان زاست. اما بر روی شفافیت فیلم های پلی اتیلنی تاثیر نامطلوبی ندارد. این سنگ زمینی یا کوارتز سختی بسیار بالای دارد.

تالک آنتی بلاک دیگری است که مصرف بالایی دارد و از نکات مثبت این ماده این است که میزان مصرف آن به عنوان آنتی بلاک کمتر از کربنات کلسیم است و نسبت به کربنات کلسیم هم ماتی کمتری برای فیلم ایجاد می کند اما برای ترکیب با فیلم های پلی اتیلنی نیاز به تجهیزات ویژه ای دارد. ضمنا زمان استفاده از این ماده ,افزودنی کمک فرآیند و آنتی اکسیدان که در فرمولاسیون فیلم های پلی اتیلنی مصرف می گردد, بیشتر می شود. زیرا تالک مقداری از مواد ذکر شده را جذب می کند.

همین موضوع سبب افزایش قیمت این ماده می گردد. تالک ساختار صفحه ای دارد و برای فیلم های پایه پلی اتیلن سبک و پلی اتیلن سبک خطی استفاده  می گردد.     

درباره‌ی پلیمر سبز

همچنین ببینید

3 نکته برای کسانی که موفق نشدند در دوره گرانول سازی شرکت کنند

دوستانی که موفق به حضور در کارگاه گرانولسازی نشدند در این جا به 3 موضوع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *