آخرین خبرها

چند ماده به عنوان آنتی بلاک استفاده می گردند؟

چند ماده به عنوان آنتی بلاک استفاده می گردند؟

آنتی بلاک ماده ای است که برای رفع مشکل چسبندگی فیلم ها استفاده می شود.4 ماده است که به عنوان آنتی بلاک می گردند که عبارتند از :

1 . خاک دیاتومه

2 . تالک

3 . کربنات کلسیم

4 . سیلیکات و سیلیکات های سنتزی

اولین آنتی بلاک مصرفی خاک دیاتومه می باشد که با اندازه ۳٫۵ تا ۱۲ میکرون مورد مصرف قرار گرفته است. این خاک شامل ۶۳% سیلیکات بصورت کریستال است که ذرات آن بصورت نامنظم قرار گرافته است. میزان بالای کرسیتال های سیلیکات موجب شده که از میزان مصرف ۱۰۰ درصدی بازار این ماده به میزان ۱۵-۲۰درصدی بازار کاهش یابد و دلیل این موضوع تاثیر نامطلوب این ماده بر سلامتی انسان می باشد. البته این ماده بر روی خواص فیزیکی فیلم نظیر شفافیت و براقیت تاثیر مثبت دارد. خاک دیاتومه ۳۵ تا ۴۰ سال پیش مصرف بالایی داشت.

کربنات کلسیم هم به عنوان آنتی بلاک استفاده می گردد که از مزیت های آن قیمت ارزان این ماده می باشد. هنگام استفاده کربنات کلسیم به عنوان آنتی بلاک می بایست به میزان ۲-۳ برابر آنتی بلاک های دیگر مصرف گردد و از اشکالات این ماده کاهش شفافیت فیلم می توان نام برد.

بنابراین کربنات کلسیم برای فیلم های رنگی و فیلم هایی که شفافیت آن حائز اهمیت نیست می تواند به راحتی استفاده گردد.

سیلیکات های میکروکریستالی هم به عنوان آنتی بلاک مورد توجه و مصرف بوده است. از اشکالات این ماده این است که سیلیکا میکرون سرطان زاست. اما بر روی شفافیت فیلم های پلی اتیلنی تاثیر نامطلوبی ندارد. این سنگ زمینی یا کوارتز سختی بسیار بالای دارد.

تالک آنتی بلاک دیگری است که مصرف بالایی دارد و از نکات مثبت این ماده این است که میزان مصرف آن به عنوان آنتی بلاک کمتر از کربنات کلسیم است و نسبت به کربنات کلسیم هم ماتی کمتری برای فیلم ایجاد می کند اما برای ترکیب با فیلم های پلی اتیلنی نیاز به تجهیزات ویژه ای دارد. ضمنا زمان استفاده از این ماده ,افزودنی کمک فرآیند و آنتی اکسیدان که در فرمولاسیون فیلم های پلی اتیلنی مصرف می گردد, بیشتر می شود. زیرا تالک مقداری از مواد ذکر شده را جذب می کند.

همین موضوع سبب افزایش قیمت این ماده می گردد. تالک ساختار صفحه ای دارد و برای فیلم های پایه پلی اتیلن سبک و پلی اتیلن سبک خطی استفاده  می گردد.

چگونه آنتی بلاک به پلیمر پایه اضافه می گردد؟

متداولترین روش برای اضافه کردن , افزودن آنتی بلاک خالص به مذاب پلیمری است با درصد مشخص زمانی که فیلم در حال تولید است اضافه می گردد.

روش دوم  افزودن آنتی بلاک غلیظ شده به پلیمر مذاب می باشد . در این روش ماده حاصله شامل پلیمرپایه و سایر افزودنی ها می باشد. معمولا این غلظت ۱۰ تا ۷۵ درصد وزنی است که با پلیمر پایه و سایر افزودنی ها نظیر آن باید متعادل می گردد. سپس این مخلوط افزودنی ها به همراه پلیمر پایه اکسترود, سرد و گرانول می شود .

به دو صورت وظیفه آنتی بلاک انجام وظیفه می کند:

1 . بصورت گرد یا غبار روی سطح فیلم قرار بگیرد تا از چسبیدن یک لایه فیلم بر روی لایه دیگر جلو گیری نماید. برای مثال استفاده از تالک بر روی دستکش های اتاق عمل.

2 . استفاده از آنتی بلاک روی فیلم باعث می گردد فورا این ماده قبل از این که فیلم تشکیل گردد روی سطح فیلم پخش گردد. درحقیقت آنتی بلاک فورا به سطح پلیمر مهاجرت میکند و پخش می گردد و مانع از چسبندگی یک لایه بر روی لایه دیگر می گردد.

بنابراین تضاد مواد معدنی به کار رفته تحت عنوان آنتی بلاک با پلیمر پایه آلی موجب می گردد تا :

1 . فورا" به سطح پلیمر مهاجرت کنند و انجام وظیفه نمایند.

2 . این مواد حتی به میزان کم موثر و کارساز باشند.

شایان ذکر است که میزان مصرف افزودنی آنتی بلاک در فرمولاسیون فیلم ها دو دهم درصد تا نیم درصد وزنی پلیمر پایه می باشد.

تهیه و ترجمه
مهندس فاطمه ارشادی

https://www.polymeresabz.com/product/masterbatch_doreh/

تیم پلیمر سبز

[ratings]  

 

 

درباره‌ی پلیمر سبز

همچنین ببینید

3 نکته برای کسانی که موفق نشدند در دوره گرانول سازی شرکت کنند

دوستانی که موفق به حضور در کارگاه گرانولسازی نشدند در این جا به 3 موضوع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *