آخرین خبرها

فرایند قالبگیری تزریقی ایجاد می شود تولید خط جریان بر روی محصول تولید شده است خط جریان چیست ؟

یکی از اشکالات که در فرایند قالبگیری تزریقی ایجاد می شود تولید خط جریان بر روی محصول تولید شده است خط جریان چیست ؟

شرح اشکال:

این پدیده به صورت رگه‌، طرح یا خط رخ می‌دهد و معمولاً با تغییر رنگ همراه است و تنها در بخشی از قطعه  ظاهر می‌شوند. این پدیده در نتیجه خط سیر فیزیکی و پروفایل (نمایه) خنک سازی پلاستیک هنگامی که جریان برای تزریق به داخل حفره هدایت می‌شود رخ می‌دهد. پلاستیک‌هایی که به صورت تزریقی قالبگیری شده‌اند، سیر حرکت خود را از بخش ورودی که راه گاه (گِیت) نامیده می‌شود آغاز می‌کنند، سپس جریان به داخل حفره هدایت می‌شود و در نهایت خنک می‌شود و به صورت جامد در می‌آید.

علل وقوع:

نقص خطوط جریان در نتیجه تغییر سرعت جریان مذاب که خود معلول تغییر جهت جریان در طول خطوط و خم‌های قالب می‌باشد، رخ می‌دهد. این پدیده همچنین می‌تواند هنگامی که جریان از بخش‌هایی که ضخامت دیواره متفاوتی دارند عبور می‌کند و یا هنگامی که سرعت تزریق موجب آن می‌شود که مواد با سرعت‌های متفاوتی شروع به جامد شدن بکنند، رخ بدهد.

راه ‌حل:

  • افزایش فشار و سرعت تزریق تا نقطه بهینه که پر شدن کامل حفره‌ها را تضمین کند (فرصت خنک شدن در نقطه نامناسب را از مذاب بگیرد). دمای پلاستیک مذاب و قالب نیز می‌بایست مورد بررسی قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که مواد به اندازه‌ای خنک نمی‌شوند که موجب نقص بشود.
  • گرد کردن گوشه‌ها و موقعیت‌های مکانی‌ای که ضخامت دیواره تغییر می‌کند نیز موجب می‌شود نرخ و جهت جریان تغییر کند (که این امر به نوبه خود از این نقص جلوگیری می‌کند.)
  • راه گاه (گِیت) در موقعیتی قرار بگیرد که حفره در آن نقطه دیواره‌ای نازک دارد.

 

 

 

 

 

تیم پلیمر سبز

 

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (تا حالا رای داده نشده است)
Loading...

 

 

 

 

درباره‌ی پلیمر سبز

همچنین ببینید

۳ نکته برای کسانی که موفق نشدند در دوره گرانول سازی شرکت کنند

دوستانی که موفق به حضور در کارگاه گرانولسازی نشدند در این جا به ۳ موضوع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش رایگان از آسیاب تا گرانول

close-link