آخرین خبرها

6 نکته کلیدی برای سودآوری بیشتر در صنعت بازیافت پلاستیک ها

 • برای سیستم تفکیک ضایعات پلاستیک حتما از تسمه نقاله در خط بازیافت پلاستیک استفاده نمایید .
  زیرا سرعت بازیافت را تا 5 برابر افزایش می دهد این گفته به این معنا است که در هنگام استفاده از تسمه نقاله نیروی انسانی کارگاه شما می بایست سرعت خود را با تسمه نقاله تنظیم نماید نه اینکه شما سرعت کار را با نیروی انسانی و کارگر تنظیم کنید. از دیگر مزایای استفاده از تسمه نقاله این است که علاوه بر افزایش  سرعت, دقت نیروی انسانی نیز بیشتر می گردد.

 

 • حتما از نیروهای با تجربه و کارآزموده برای تفکیک کردن ضایعات پلاستیک ها, کار با دستگاه آسیاب و یا گرانول ساز استفاده نمایید.
   طبق تجربه دو نوع خط با یک ویژگی تنها به دلیل داشتن نیروی کار کرده و دلسوز و فعالتر که می توانند با دستگاه های بازیافت کار کنند خروجی متفاوتی خواهند داشت.

 

 • استفاده از خط بازیافت مکانیزه
  یکی از مواردی که در کار بازده بازیافت پلاستیک ها موثر است استفاده از دستگاه های صنعتی و خطوط شستشوی مکانیزه و صنعتی بازیافت پلاستیک به جای سیستم های سنتی است. سیستم های سنتی اگرچه در ابتدا ارزان و کم هزینه به نظر می آیند اما هم مصرف انرژی بالایی دارند و هم دارای خروجی کم و دارای ظرفیت پایینی می باشند و در نهایت صرفه اقتصادی ندارند.  

 

 • دستگاه سانتری فیوژ ضایعات پلاستیک یا دستگاه آبگیر ضایعات پلاستیک ها از جمله دستگاه هایی می باشد که در بازیافت پلاستیک ها نقش بسیار اساسی و اقتصادی دارد. زیرا علاوه بر آبگیری از پلاستیک ها باعث شفافیت آن ها نیز می گردد و واقعا تحولی در صنعت بازیافت  پلاستیک ها ایجاد نموده است. انواع مختلف سانتری فیوژ ها قادرند نایلون را تا 200 کیلوگرم و در سایر پلاستیکهای روی آبی نظیر بادی و لاک تا 1000 کیلوگرم آبگیری نماید و مصرف انرژی آن نیز نسبتا پایین می باشد.

 

 • در هنگام خرید دستگاهها و خطوط خارجی حتما دقت نمایید که با نوع و کیفیت ضایعات پلاستیک ما هماهنگی داشته باشد.
  چند سال پیش نمونه ای خوبی از ضایعات نایلون ضخیم برای بازیافت به شرکتی که خط بازیافت نایلون از تایوان خریداری کرده بود ارسال نمودیم, شرکت مذکور نمونه را برگرداند و اعلام کرد که به علت نداشتن خط شستشوی ضایعات پلاستیک دستگاه های بازیافت آن شرکت نمی توانند نایلون ها را که تا اندازه ای گل و لای داشتند بازیافت نماید و تنها ضایعات تمیز را  می تواند گرانول کند در نتیجه اگرچه قابلیت دستگاه های بازیافت بسیار بالا بود اما در این زمینه محدودیت داشت. بنابراین فقط دستگاه با کیفیت بالا کافی نیست حتما می بایست متناسب با ضایعات پلاستیک موجود در کشور باشد.

 

 • آشنایی با تفاوت پلاستیک ها.
  پلاستیک ها بسیار متنوع می باشند در پسماند شهری حداقل 15 نوع پلاستیک وجود دارد که هر کدام از آن ها داری قیمت و ارزش متفاوتی می باشند بنابراین در صورت نداستن تفاوت های آنها هنگام خرید و فروش موجب خسارت های چد صد میلیونی می گردید.

 

نوشته : مهندس فاطمه ارشادی
 انتشار با ذکر منبع بلامانع است.

 

 

 

درباره‌ی پلیمر سبز

همچنین ببینید

3 نکته برای کسانی که موفق نشدند در دوره گرانول سازی شرکت کنند

دوستانی که موفق به حضور در کارگاه گرانولسازی نشدند در این جا به 3 موضوع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *