آخرین خبرها

چرا در بازیافت پلاستیک ها جداسازی مهمترین کار می باشد ؟

  1. اگر جداسازی انجام نشود قیمت مواد ضایعات پلاستیک بشدت افت می کند. اگر شما سری به سایتهای خرید ضایعات پلاستیک بزنید یا با کسانی که در این زمینه فعالیت می کنند ارتباط داشته باشید متوجه میشوید که بالطبع مواد ضایعاتی خالصتر و تمیزتر از قیمت بالاتری برخوردارمی باشند. در واقع قیمت پلاستیک بازیافتی به کیفیت و خلوص آنها بستگی دارد. برخی موارد حتی1% ناخالصی باعث افت شدید کیفیت می گردد. برای مثال پی وی سی موجود در پرک پت هنگام گرانول شدن پت تبدیل به دانه های سیاه می گردد. یا قیمت ضایعات دوک که از جنس PP است اگر بدون نخ و کاغذ برچسب باشد بالاتراز دوک مخلوط با مواد فوق است. همچنین قیمت ضایعات تایر هرچه بدون نخ وسیم باشد بالاتر است. حتی نحوه شستشو و جداکردن آلودگی ها نیز روی ارزش ضایعات و همچنین روی کیفیت محصول تولیدی اثر می گذارد. قیمت پرک بازیافتی که خوب شستشو داده شده است و اصطلاحا هات واشHot wash  می گویند, بیشتر از پرک پتی است که تنها با آب سرد شسته شده است. از نظر ظاهر علاوه بر تمیزی و خالص بودن رنگ آن نیز بسیار مهم است. بنابراین از نظر رنگ هم باید ضایعات پلاستیک تفکیک شوند.

  2. از دیدگاه علم پلیمرها وجود هر گونه آلودگی,کاغذ, چسب, موارد مشابه و پلیمرهای غیر همسان باعث تخریب زنجیره پلیمر ها و کاهش جرم مولکولی و در نتیجه افت خواص فیزیکی و مکانیکی می گردد. همچنین روی کاربرد ضایعات بازیافت شده هم موثر است.

  3. برای مثال پرک پت بازیافتی که زیر 10 ppm  PVC دارد دوباره از آن بطری تولید می کنند و کاربرد غذایی دارد ولی اگر  100ppm  PVC داشته برای تولید الیاف مصرف می شود. در حقیقت روشها و دستگاههای طبقه بندی ضایعات باعث افزایش کیفیت و در نتیجه افزایش ارزش اقتصادی و کاربرد بهتر ضایعات می گردد. معمولا برای تفکیک ضایعات خصوصا ضایعات پلیمری به دلیل نزدیک بودن خواص آنها به یکدیگر معمولا تلفیقی از چند روش جداساز بکار می رود تا به مواد اولیه ای عاری از ناخالصی برسیم.

 

 

درباره‌ی پلیمر سبز

همچنین ببینید

3 نکته برای کسانی که موفق نشدند در دوره گرانول سازی شرکت کنند

دوستانی که موفق به حضور در کارگاه گرانولسازی نشدند در این جا به 3 موضوع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *