آخرین خبرها
خانه / مقالات / شناسایی و جداسازی / ۳۳-جداسازی پلی وینیل کلراید (PVC) از پلی اتیلن ترفتالات ها (PET) به روش کف-شناوری

۳۳-جداسازی پلی وینیل کلراید (PVC) از پلی اتیلن ترفتالات ها (PET) به روش کف-شناوری

بطری های پلی اتیلن ترفتالت ها(PET) از جمله پلیمرهای پرمصرفی هستند که خیلی سریع به ضایعات تبدیل شده و کاربری های بلند مدت ندارند. در بازیافت پلی اتیلن ترفتالات مشکلی وجود دارد که آن وجود بطری های پلی وینیل کلراید (PVC ) در میان مجموعه بطری های پلی اتیلن ترفتالات است .این اختلاط موجب می گردد هنگام گرانول سازی به دلیل اختلاف نقطه ذوب , لکه سیاه در محصول ایجاد شود.بطورکلی وجود پی وی سی در پت سبب هیدرولیز کردن پیونداستری و در نتیجه کاهش وزن مولکولی پلی اتیلن ترفتالات می شود. متاسفانه حتی مقدار بسیار کم پلی وینیل کلراید ( ۱ppm) نیز مشکلات ذکر شده را به همراه دارد بنابراین جداسازی این دو پلیمر از هم امری ضروری است.

در ایران معمولا جداسازی بصورت دستی انجام می گیرد."جداسازی دستی" این دو پلاستیک از هم نیز مشکل بوده و به دلیل هم پوشانی چگالی آنها نمی توان از روش های متداول چگالی (روش های بر اساس دانسیته) برای جداسازی آنها استفاده کرد.

 روش جدید مورد استفاده برای این منظور روش کف - شناوری است.

[/is_logged_in]

این روش مخصوصا برای جداسازیPET و PVC از یکدیگر است. در این روش لازم است که از یک ویژگی خاص استفاده کنیم که این دو را از هم  متمایز می کند. این ویژگی خاص توانایی سازگاریPVC با نرم کننده[۱] های مختلف است.PVC  به سرعت نرم کننده ای شیمیایی را در خود می پذیرد در حالیکهPET  این طور نیست . در نتیجه به وسیله جذب انتخابی ذرات PVC ما قادر به تغییر خاصیت آب دوستی[۲]- آب گریزی[۳]PVC  خواهیم بود. در حالیکه سطحPET هم چنان بی اثر خواهد ماند . اکنون در حالیکه سطح PVC با نرم کننده های شیمیایی (مانند فتالات های زنجیر بلند) اصلاح شده است جداسازی آنها از یکدیگر میسر می شود. بدین ترتیب که حباب های هوا را در تانک حاوی محلول های چیپس های پلاستیک می دمیم. حباب های هوا بسیار آب گریز هستند این انتخاب گری به حباب های هوا اجازه می دهد تا به ذرات PVC بچسبند در حالیکه ذرات PETاینگونه نیستند و در نتیجهPVC شناور می شوند و PETته نشین می گردد. در شکل زیر کلیت این روش به صورت نمادین نشان داده شده است

خلاصه تر:

این روش شامل اصلاح خواص سطحی آب دوستی-آب گریزی یکی از پلیمرها بوده به نحوی که پلی اتیلن ترفتالات آب گریزی خود را از دست داده ته نشین میشود و پلی وینیل کلراید به قطره های هوایی که در مخلوط آن دو دمیده میشود چسبیده و شناور میشود.

منبع:www.polymeresabz.com
تالیف: مهندس طاهره بهبودی کارشناس ارشد پلیمر

[/is_logged_in]

 

 

تهیه و تنظیم از تیم پلیمرسبز

 

برای دریافت ادامه مقاله و دریافت کامل آن به صورت فایل pdf لطفا نام و ایمیل خودراوارد نمایید باتشکر.

نام (اجباری)

ایمیل (اجباری)

موبایل (اجباری)

 1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (تا حالا رای داده نشده است)
Loading...

 

 

 

درباره‌ی پلیمر سبز

همچنین ببینید

۱۳۴ – دستگاه فلات تانک یا دستگاه لیبل گیر؟

فلات تانک یا لیبل گیر دستگاه فلات تانک یا لیبل گیر کدام درست تر است …

2 پیشنهادات

  1. سلام..من یا این روش موافق نیستم..من خیلی دیدم توی حوضچه جلوی آسیاب که آب ریخته میشه ذرات پت سبکتر مثل بطری های آب معدنی با هوا میان روی آب ولی خب چون آب متلاطمه دوباره میرن زیرآب..حتی من اینکار رو توی یک عدد تشت تست کردم بدین صورت که آسیابی پت رو ریختم توی تشت و بعد شیلنگ آب رو باز کردم چوت اب از زیر پرک ها میومد بالا پرک ها با هوا میومدن روی آب..باتشکر

    • سلام آقای اسکندری معلوه این روش تنها بوسیله دمیدن هوا انجام نمیشه ماده شیمیایی وحد دارد که به معلق ماند و روی آب آمدن پت کمک می کند اگر آن ماده نباشد جواب نمیدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: www.polymeresabz.com