آخرین خبرها

12- پلي استايرن(ps) یا پلاستیکی به نام کریستال

پلي استايرن(ps) یا پلاستیکی به نام کریستال

معرفی:

پلي استايرن (PS) يك پلاستيك تقريبا ارزان  و سخت است و به دليل ويژگي هاي خاص خود و كم بودن هزينه ساخت آن در دنياي پيشرفته امروز كاربرد زيادي يافته است. براي مثال ليوان ها و ظروف غذايي يكبار مصرف از پلي استايرن هستند و از مشخصات آن محدوده رنگ بسيار مناسب͵ شفافيت ͵سختي و جذب كم آب است.

ps0

نحوه توليد PS:

معمولا به روش راديكال آزاد از مونومرهاي استايرن توليد ميشود. چون واحد استايرني هم ميتواند  به عنوان الكترون دهنده و الترون گيرنده فعاليت كند.مكانيسم هاي ديگري به جز راديكال آزاد͵ مانند مكانيسم هاي آنيوني ͵كاتيوني و كوئوردينانسيوني نيز ميتوانند مورد استفاده قرار گيرند.روش اصلي توليد صنعتي آن پليمرزاسيون توده اي است كه در دو مرحله انجام ميشود. در مرحله اول پليمرزاسيون در دماي °C 80 رخ ميده و درصد تبديل حدودا 30% به دست مي آيد. سپس مخلوط را وارد راكتور دوم ميكنند جاييكه پليمرزاسيون دردماي C° 200-100 رخ ميدهد . پليمر به دست آمده در صد تبديل بالايي داشته ولي وزن مولكولي با توزيع متفاوتي دارد.پلي استايرن سينديوتاكتيك در حال حاضر توسط پليمرزاسيون با كاتالست هاي متالوسن ͵توليد ميشود. پلي استايرن سينديدتاكتيك͵ بلوري است و در دماي °C 270 به جوش مي آيد ولي بسيار گران است .ساختار شيميايي در شكل زير نشان داده شده است:

ps-1

خواص PS :

خلوص͵ميزان استايرن͵w M ͵ درجه شاخه اي شدن و توزيع وزن مولكولي  تحت تاثير شرايط مختلف پليمرزاسيون است

مزايا:
PS به دليل درجه بالاي شاخه اي بودنش به طور طبيعي آمورف (بي نظم) است
عايق خوبي است  چون قطبيتش كم است.
در برابر آب و حلال هاي ديگر͵ مقاومت خوبي دارد.

معايب:
ضعف اصلي PS شكنندگي آن͵
پايداري كم در برابر نور UV
اشتعال پذيري آن است. (اشتعال پذيري آن با تركيب با هالوژن ها بهبود مي يابد)

تخريب PS به صورت يك مرحله اي در بالاي دماي C° 300 رخ ميدهد. حدود 40%محصولات مونومري به همراه مقادير قابل توجهي اوليگومرو همچنين  ميزان كمي بنزن و تولوئن توليد ميشود. حلال هاي متداول PS ͵هيدروكربن هاي كلر دار͵ THF و متيل اتيل كتون  (MEK) است.

كاربردهاي PS:

كاربردهاي اصلي PS عمدتا موارد اكسترود شده و يا توليد شده با قالبگيري تزريقي هستند .PS با وزن مولكولي بالا در پوشش دهي و در انواع با وزن مولكولي پايين تر در قالبگيري تزريقي مورد استفاده قرار ميگيرد.

PS در قالب  ورقه و بلوك در كاربردهاي الكتروشيميايي و لنزها كاربرد پيدا ميكند :

ps1 ps3 ps2

EPS :

به طور برجسته اي به عنوان مصالح عايق در ساختمان ها و صنعت ساخت و سازو به عنوان عايق استفاده می شود.

ps4
در ظروف غذايي يك بار مصرف و بسته بندي ها استفاده مي شود.

ps6  ps7 ps5
كاربرد عمده HIPS در ظرف هاي نگه داري و ورقه ها است.

ps9         ps8

نکاتی کوتاه در مود بازيافت :

SP توسط هاي روش هاي مهم زيادي بازيافت ميشود. فراوان ترين شكل آن به صورت است EPS كه داراي مشكلاتي در زمينه بازيافت است. از جمله مشكلات اصلي فوم بودن آن است كه براي حمل ونقل بايد فشرده شود و افزودنيهاي كه در حين فرآيند توليد وارد كرده ايم بايد از ببريم.

كوپليمرهاي PS :

تعداد زيادي از كوپليمرهاي پر مصرف استايرن وجود دارد از جمله: استايرن_اكريلونيتريل (SAN)͵ استايرن_بوتادي ان_رابر (SBR)͵ استايرن_متيل متاكريلات (SM)͵ استايرن_α_متيل استايرن (SAM) و اكريلونيتريل _بوتادي ان_استايرن (ABS). در مورد ABS بعدا صحبت خواهد شد.SAN  خاصيت نفوذ ناپذيري͵ مقاومت شيميايي و مقاومت در برابر UV بهتر  ولي پايداري حرارتي كمتري دارد.كوپليمرهاي  SM پايداري شيميايي و UV  بهتري از PS دارد و SAM عايق الكتريكي بهتري است.

مترجم:طاهره بهبودی

تهیه و تنظیم از تیم پلیمرسبز

برای دریافت مقاله به صورت فایل pdf لطفا نام و ایمیل خودرا در فرم زیر وارد نمایید تا برای شما پیامک شود و یا اگر عضو سایت هستید وارد شوید و یا ثبت نام نمایید باتشکر.

لطفا کمی صبر کنید

 [ratings]

 

کیفیت پرک بازیافتی

کیفیت پرک بازیافتی

 

کیفیت پرک بازیافتی

درباره‌ی پلیمر سبز

همچنین ببینید

149-شما هم می توانید دستگاه بازیافت پلاستیک بسازید!

ضایعات پلاستیکی  آیا تا به حال از یک کارگاه بازیافت و شستشوی پلاستیک یا همان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *