آخرین خبرها

132- بازارهای جدید مصرف پلاستیک های بازیافتی

استفاده از پلاستیک های بازیافتی در صنعت خودرو

استفاده از پت بازیافتی برای تولید انواع ورق های فرآیند شده به روش شکل دهی گرمایی (thermoforming) و مورد مصرف در صنعت خودرو رو به افزایش است. به عنوان مثال، در اتحادیه اروپا، حدود 70% از خوراک PET مورد نیاز برای ساخت ورق های مذکور، با استفاده از منابع بازیافتی تامین می شود.

سوخت های دیزلی

تولید انواع سوخت های دیزلی و همچنین سایر محصولات پایه نفتی از بازیافت نایلون های پلاستیکی، مبحث جدیدی است که در بسیاری از کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا مورد توجه و سرمایه گذاری قرار گرفته است. میزان انرژیی که در نتیجه بازیافت پلاستیک و همچنین فرآیند تولید سوخت های دیزلی (تولید شده بر پایه پلاستیک های بازیافتی) مصرف می شود بسیار کمتر از انرژیی است که نهایتا از این سوخت ها تامین می گردد و این به معنای صرفه اقتصادی قابل توجهی است که هیچ گاه به واسطه استفاده از سوخت های فسیلی متداول، حاصل نمی شود.

مطالعات انجام شده نشان داده است که نسل جدید سوخت های دیزلی تولید شده از پلاستیک های بازیافتی مطابق کلیه استانداردهای حوزه سوخت ASTM D975 بوده و کارایی به مراتب بهتری نیز دارند. فرآیند تولید بر اساس تفکافت (پیرولیز)، کیسه های پلاستیکی بازیافت شده HDPE و تقطیر مخلوطی از هیدرو کربن هاست که شامل مواد آروماتیکی و پارافینیکی است.

تولید انواع آجرهای سیمانی

استفاده از پلاستیک های بازیافت شده در آمیزه های سیمانی و تولید آجر و سازه های ساختمانی، منجر به کاهش درصد استفاده از سیمان داخل آمیزه شده و مسئله ای مقرون به صرفه خواهد بود. این فناوری علاوه بر صرفه اقتصادی برای تولید کننده سازه ساختمانی یکی از بازارهای پر مصرف، برای پلاستیک های بازیافتی به شمار می آید که با توجه به رشد ساخت ساز و نیاز بازار ساختمانی کشور، بیش از پیش نیز قابل توجه است.

تولید غشاهای تقویت شده با نانو لوله (نانو تیوب) کربن (CNT)

تولید سیستم های غشایی با استفاده از انواع پلاستیک های بازیافتی و تقویت شده با نانو لوله کربن، فناوری جدیدی است که با استقبال گسترده ای رو به رو شده و از جمله بازارهای مصرف پلاستیک های بازیافتی در حیطه فناوری های high-tech به شمار می آید. این سیستم های غشایی جدید هزاران بار مستحکم تر و حدود پنج برابر سبک تر از نمونه های مشابه (بعضا از جنس استیل) هستند. این دسته از غشاها کاربردهای کلیدی و موثری در زمینه ساخت توربین های بادی، تولید انواع حسگرها و همچنین کلیه وسایل الکترونیکی دارند. از جمله کاربردهای مهم و قابل سرمایه گذاری برای این دسته از غشاهای مستحکم و سبک، در بحث تولید انواع باتری های لیتیمی (با هدف ذخیره انرژی بیشتر در سامانه های تامین انرژی) و ساخت بسیاری از وسایل و تجهیزات درمانی و پزشکی است. (به عنوان مثال تولید انواع زخم پوش ها)

 

تهیه شده در تیم پلیمر سبز

درباره‌ی پلیمر سبز

همچنین ببینید

149-شما هم می توانید دستگاه بازیافت پلاستیک بسازید!

ضایعات پلاستیکی  آیا تا به حال از یک کارگاه بازیافت و شستشوی پلاستیک یا همان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *