آخرین خبرها

چرا در قالبگیری تزریقی باید به پارامتر HDT توجه کرد؟

چرا در قالبگیری تزریقی باید به پارامتر  HDT توجه کرد؟

یکی از موارد مهم و پر کاربرد پارامتر  HDTبرای پلاستیک­های گرمانرم در هنگام قالب­گیری تزریقی، تشخیص رسیدن دمای مذاب پلیمری به درجه حرارت کمتر از HDT پلاستیک قالب­گیری شده در داخل قالب، و فرا رسیدن زمان مناسب برای خروج قطعه از قالب است، که از این نظر HDT پارامترهای بسیار مهم و کلیدی به حساب می­آید.

اگر هنگام سرد شدن قالب­ و بیرون آوردن قطعه از قالب، دمای پلاستیک بالاتر از HDT آن باشد، چون قطعه هنوز ثبات ابعادی خود را به­دست نیاورده، در اثر تنش­های وارد بر آن برای خروج از قالب، آسیب می­بیند و به خاطر نیروهای وارد بر آن کج و فرو رفته می­شود.

ثابت شده است که از نظر قوام ثبات ابعادی پلاستیک­ها در برابر افزایش درجه حرارت، و عدم ایجاد نیروی پسماند در قطعه قالب­گیری شده، توجه به ویژگی HDT و رعایت آن از اهمیّت زیادی برخوردار است.  

در طراحی، جایگزینی، انتخاب پلاستیک­­ها و پیش­بینی صحیح خواصّ حرارتی یک قطعه­ی پلاستیکی ویژگی HDT از جمله پارامترهای بسیار مهمی است که باید مورد رجوع و توجه قرار گیرد. 

این درجه حرارت در بین انواع و حتی گونه­های هر مجموعه از پلاستیک­ها تغییر می­کند و به تبع در کاربردهای آن­ها نیز تفاوت­هایی مشاهده می­شود.

هنگامی که یک ماده پلاستیکی در ساخت یک ماشین ظرف­شویی مورد استفاده قرار می­گیرد و ایمنی کاربرد آن از سوی سازنده اعلام می­شود، در بر دارنده این حقیقت است که در حین عملکرد قطعات در تماس مستقیم با مواد شوینده و حرارت (تا حدود ۸۵ °C) دچار تعییرات ابعادی واپیچی نمی­شود، در حالی که ممکن است برخی از مواد پلاستیکی دیگر تا این درجه حرارت تاب بردارند، و شکل خود را از دست بدهند، و مطمئناً در دمای بالا مواد شوینده تاثیر تورمی و انحلالی روی گروهی از پلاستیک­ها خواهند داشت، که در طراحی قطعات این ماشین، پایداری شیمیایی قطعات در برابر شوینده در درجه حرارت عملکرد دستگاه در نظر گرفته شده است.

 

 

درباره‌ی پلیمر سبز

همچنین ببینید

۳ نکته برای کسانی که موفق نشدند در دوره گرانول سازی شرکت کنند

دوستانی که موفق به حضور در کارگاه گرانولسازی نشدند در این جا به ۳ موضوع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش رایگان از آسیاب تا گرانول

close-link