آخرین خبرها
خانه / مقالات / شناسایی و جداسازی / ۱۱۵- روش جدید بازیافت پلی اتیلن و پلی پروپیلن

۱۱۵- روش جدید بازیافت پلی اتیلن و پلی پروپیلن

روش جدید بازیافت پلی اتیلن از پلی پروپیلن

یکی از مشکلاتی که در زمینه بازیافت پلاستیک ها در ایران وجود دارد عدم جداسازی صحیح ضایعات می باشد. بسیاری از فعالان صنعت بازیافت پلاستیک در زمینه تولید گرانول از این موضوع بسیار گله مند می باشند.

این افراد که اغلب فاقد سیستم شستشو می باشند و پرک ها را از کارگاههای دارای سیستم شستشوی سنتی خریداری می نمایند, به دلیل مخلوط بودن پرک ها, در هنگام تبدیل به گرانول با مشکلات بسیاری مواجه می گردند و به ناچار مجبور به استفاده از سیستم شستشوی مجدد می باشند.

برای مثال کارگاههایی که تولید گرانول بادی و لاک یا تزریق دارند پس از خرید پرک های بادی و لاک به ناچار بایست از سیستم شستشوی مکانیزه استفاده نمایند.

چرا این کارگاهها نیاز به سیستم شستشوی مجدد دارند؟

همانطور که می دانید در چرخه بازیافت, پلاستیک ها پس از مرحله جداسازی و شستشو تبدیل به گرانول می گردند. در این مرحله در صورت مخلوط بودن با سایر پلاستیک ها مشکلاتی در گرانول تولید شده بدست می آید. به دلیل این که نطقه ذوب, خواص فیزیکی و مکانیکی و خواص رئولوژیک یعنی رفتار سیال پلاستیک ها با یکدیگر متفاوت می باشد. در نتیجه گرانول تولید شده

از خواص مطلوبی برخوردار نخواهد بود.

حتی در زوج پلاستیک هایی که اختلاف دانسیته آنها بسیار کم است و خواص مشابهی دارند جداسازی نیز باید بصورت کامل انجام گردد.

بنابراین در بازیافت پلاستیک ها, مخلوط ضایعات باید از یکدیگر مجزا و تفکیک گردند. ۱۲ روش برای جداسازی پلاستیک ها وجود دارد که یکی از ارزانترین روشهای جداسازی ضایعات پلاستیک, جداسازی توسط سیال آب می باشد. به این ترتیب که پلاستیک هایی که سبکتر هستند روی آب شناور می گردند و  پلاستیک های سنگین تر از آب ته نشین می شوند .

 

 

 

 ادامه مقاله مخصوص اعضاء سایت می باشد. برای خواندن بقیه مقاله عضو شوید و در صورتی که عضو هستید وارد شوید.

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (1تعداد رای , میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...

 

     

درباره‌ی پلیمر سبز

همچنین ببینید

یک هسته ساز چه طور عمل می کند و چه تاثیری بر سایر خواص مکانیکی دارد؟

یک هسته ساز چه طور عمل می کند تاثیر آن بر مقاومت به ضربه و …

پاسخ دهید

error: www.polymeresabz.com