آخرین خبرها
خانه / مقالات / پلاستیک ها / ۱۲۲- مخلوط های  LDPE-LLDPE برای صنایع بسته بندی

۱۲۲- مخلوط های  LDPE-LLDPE برای صنایع بسته بندی

۱-مقدمه

مخلوط پلی اتیلن دانسیته پایین خطی و سبک به طور معمول در تولید فیلمهای پلاستیکی مورد استفاده قرار میگیرد، که این امر به دلیل دست یابی به خواصی با مزیت های بالا حاصل از ترکیب دو رزین از جمله خواص مکانیکی بهبود یافته LLDPE و فرآیندپذیری خوب LDPE میباشد.

این مخلوط ها میتواند به دو دسته کلی تقسیم بندی بشوند که عبارتند از: مخلوط های غنی از LLDPE و مخلوط های غنی از LDPE . نسبت هر کدام از این ترکیبات در مخلوط نهایی به در دسترس بودن هر کدام از آن ها در بازار فروش، تجهیزات مورد استفاده  و عادات مصرف بازار محلی بستگی دارد. به عنوان مثال، در بازار اروپا مخلوطهای غنی از LDPE تولید می شود در حالی که در آمریکای شمالی از مخلوط های غنی از LLDPE استفاده میکنند( شکل ۱ و شکل ۲).

 

 

 

 

با افزایش پیشنهاد استفاده از LLDPE در تجهیزات فرآیند پیشرفت های زیادی به منظور دست یابی به کاربردهای جدید در بسته بندی انجام شده است. به گونه ای که ۱۵ سال پیش نهایتا ۳۰ درصد میتوانستند از LLDPE در ترکیب نهایی استفاده کنند ولی امروزه تا ۸۵ درصد و حتی به صورت ۱۰۰ درصد خالص نیز مورد استفاده بوده است.

افزایش میزان LLDPE در مخلوط باعث ایجاد مزیت هایی از جمله :

- خواص مکانیکی بالاتر               - ظاهر بهتر          - خواص مهر و موم کردن بالاتر

-تولید پایین تر و هزینه های تغییر فرم ، میشود.

این مزایا باعث استفاده از این مخلوط های غنی از LLDPE در خطوط صنعتی، کیف های جداکننده تایر، فیلم های الاستیک و ..... می شود.

۲-خواص مکانیکی

شرایط فرایند فیلم در جدول ۱ آماده است.

 

شکل ۳ مقدار مدول الاستیک کششی مخلوط LLDPE/LDPE بر حسب نسبت این دو ماده نشان میدهد. مدول الاستیک فیلم پارامتری کلیدی برای کاربردهای بسته بندی با وزن بالا (>10 کیلوگرم) میباشد. با بالا بودن مدول الاستیک میتوان فیلم هایی با ضخامت کمتر بدون هیج تغییر فرمی حین بسته بندی و نقل و انتقال را ساخت. در مخلوط های غنی از LLDPE  مدول الاستیک هنگامی که درصد LLDPE  به ۸۰-۹۰ درصد میرسد بسیار بالاتر است. در شکل ۳ ، MD و TD با مقادیر ماکزیمم آن ها نشان داده شده است. رفتار منحنی مدول الاستیک وجود یک اثر تضاد را در مخلوط های LDPE/LLDPE را نشان میدهد. این اثر متضاد این است که مخلوط فوق در ۷۰ تا ۸۰ درصد از LLDPE مدول بالاتری نسبت به رزین خالص LLDPE دارد و همچنین نتایج مشابهی برای مخلوط غنی از LDPE مشاهده میشود به گونه ای که برای ترکیب ۱۰ تا ۳۰ درصد از LDPE  دارای مدول بالاتری نسبت به رزین خالص LDPE میباشد.

 

 ادامه مقاله مخصوص اعضاء سایت می باشد. برای خواندن بقیه مقاله عضو شوید و در صورتی که عضو هستید وارد شوید.

 

تیم پلیمر سبز

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (2تعداد رای , میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...

 

 

درباره‌ی پلیمر سبز

همچنین ببینید

۱۲۹-ABS شرایط شکل دهی و خواص ABS بازیافتی (۱)

یکی از پلاستیک های پرمصرف در ایران و دنیا پلاستیک ABS است در این مقاله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: www.polymeresabz.com