آخرین خبرها
خانه / مقالات / ۵۶- نوآوری هایی در دنیای بازیافت پلاستیک ها

۵۶- نوآوری هایی در دنیای بازیافت پلاستیک ها

بطری  n بار مصرف

bottle2چهار شرکت با همکاری هم ایده ای نو برای ساخت بطری های چند بار مصرف ارایه کرده اند.

این بطری ها که با نام Replenish به بازار عرضه می شوند به طور خاص برای بسته بندی مواد شوینده ی کف, شیشه شور, مواد شستشوی فرش و حتی نوشیدنی مناسب است.

شرکت Foster از این بطری برای فروش محلول شوینده بسیار غلیظ استفاده می کند. جنس پلیمر از کوپلیمر PETاست و کف آن یک کپسول مونتاژ می شود که حاوی مایع تمیز کننه غلیظ است. مشتری بعداز خرید محصول از آب شیر برای ساخت شوینده ی نهایی استفاده می کند. داخل بطری یک فنجان کوچک برای اندازه گیری دقیق مقدار مایع غلیظ وجود دارد. اسپری و ظرفها بارها قابیلت مصرف دارند و مصرف کننده فقط کپسول را خریداری می نماید. این سیستم ۱۶ الی ۲۰ بار قابل استفاده است و علاوه بر کم کردن میزان پلاستیک مصرفی به کم کردن هزینه ی حمل محلول شستشوی رقیق نیز کمک می کند.

یورو مپ طرفدار کاهش مصرف انرژی

reduce-energy2

اتحادیه ی اروپایی سازندگان ماشین آلات پلاستیک و لاستیک تعهد خود به تامین اهداف کمیسیون اروپا مبنی بر کاهش مصرف انرژی به میزان ۲۰ درصد تا سال ۲۰۲۰ را اعلام کرده است.

این اتحادیه طی مطالعه ای که با نام وضعیت مناسب ماشین سازی پلاستیک و لاستیک اروپا از نظر مصرف انرژی انجام شده است, پیش بینی می کند که این هدف قابل دست یابی است.

در اروپا سالاه حدود ۵۰ میلیون تن پلاستیک و یک میلیون تن لاستیک فرایند می شود.

بقیه نیز بین قالبگیری تزریقی بادی, ترموفرمینگ و دیگر فرآیندها  تقسیم می شوند. بعضی از ماشین آلات لاستیک و پلاستیک موجود در اروپا تا ۲۰سال عمر دارند.

برای محاسبه میزان مصرف ماشین های فرایندی از آمار ماشین های فعال در سال ۲۰۱۰ و میزان متوسط انرژی به ازای واحد وزن پلاستیک استفاده شده است. که حاصل ضرب این دو به عددی حدود ۲۲٫۸ تراوات ساعت برای مصرف انرژی ماشین ها در سال می رسیم.

میزان کل مصرف انرژی برای صنعت فرایند پلیمرها, سه برابر این عدد یا ۶۶٫۵ تراوات ساعت است. این عدد علاوه بر مصرف خود ماشین ها کل فرایند تولید مدیریت و زیر ساخت را نیز در بر می گیرد. حدود یک سوم انرژی مصرف شده در ماشین صرف گرم و ذوب کردن مواد پلاستیکی می گردد که نمی توان آن را کاهش داد.

این گزارش با اتکا بر این آمار مدعی است که می توان مصرف انرژی را با طراحی ماشین های کاراتر و هم زمان استفاده از موتورهای جدید تر تا ۲۰ درصد کاهش داد. بهبود کارایی کل این خط تولید و یک پارچه سازی مراحل مختلف تولید, به افزایش بیشتر کارایی مصرف انرژی کمک خواهد کرد. همزمان با این پیشرفت ها, جایگزینی ماشین های قدیمی به جای نو به کاهش بیش تر مصرف انرژی کمک خواهد کرد. ماشین های تزریق امروزین نسبت به ماشین های ساخته شده در سال ۱۹۹۰, ۳۷ درصد مصرف انرژی کم تر دارند. این اتحادیه برآورد کرده است تا سال ۲۰۲۰ میزان صرفه جویی در مصرف انرژی ماشین های فرایندی ۴٫۵ تروات ساعت می باشد.

 

زباله های پلاستیکی در اقیانوس

plastic-waste-in-ocean2نمایندگانی از صنایع پلاستیک جهان, در روزهای ۱۶ و۱۷ نوامبر در دوبی گرد هم آمدند تا درباره ایجاد کار گروهها و یافتن راه کارهایی برای مقابله با تجمع زباله های پلاستیکی در سطح اقیانوس ها با هم گفتگو کنند.

در این گردهمایی حدود ۱۰۰ طرح مشابه در ۳۲ کشور مورد توجه قرار گرفت که هدف همه مقابله با این مشکل جهانی بود.

اعلامیه ی " راه حل هایی برای رفع زباله های اقیانوس که تا کنون مورد تایید ۵۴ اتحادیه ی صنعتی قرار گرفته است, یک استراتژی شش محوره را برای اقدام صنایع در این باره تبیین می کند و هم زمان همکاری نزدیک طرف درگیر با این موضوع را تشویق می کند.

 

تویوتا باطری ها را بازیافت می کند

دیگر نگرانی از بابت پرشدن محل های دفن زباله با باطری های کهنه ی خودروهای برقی و هیبریدی وجود ندارد. تویوتا هم اکنون در ایالات متحده تمام اجزای باطری های خودروهای هیبرید خود را بازیافت می کند.

باتری نیکل-هیدرید فلزی عمری ۷ تا ۱۰ سال و مسافت بین ۲۴۰ تا ۴۸۰هزار کیلومتر دارد. تعداد باطری های از رده خارج شده هنوز زیاد نیست ولی با توجه به این که تویوتا حدود ۱٫۳ میلیون از این خودروها فروخته است, در سال های آینده موجی از این باطری های مستعمل ایجاد خواهد شد.

تویوتا این باطری ها را به کارخانه ای در کالیفرنیا می فرستد که در آن فلز نیکل جداسازی شده و برای تولید فولاد ضد زنگ مصرف می شود و قطعات پلاستیکی نیز بعد از آسیاب شدن مصرف می شوند. این کارخانه قابلیت بازیافت باطری جدیدتر لیتیوم با یون دوبار منفی را نیز دارد.

قیمت بالای این باطری ها حدود ۲۶۰۰ دلار باعث شده تا در پایان عمر باطری, صاحب خودرو به عوض کردن خودرو نیز متمایل باشد, به همین دلیل مراکز تعویض می توانند روی سود فروش دوباره ی خودروی دست دوم با باطری نو هم حساب کنند.

 

لباسی برای تصفیه هوا

batteryیک متخصص شیمی پلیمر در دانشگاه شیفلد انگلستان, لباسی ابداع کرده است که ویژگی کاتالیزوری دارد و می تواند آلودگی های هوا مانند اکسید های نیتروژن را از بین ببرد. این لباس از فن آوری مشابهی که در رنگها موجود است و می تواند با کمک انرژی نور فرابنفش همین کار را بکند, الهام گرفته شده است.

این ایده هنگام حضور در یک جلسه خسته کننده به ذهن او خطور کرد, زیرا او در آنجا برای تفنن, مساحت الیاف کت و شلوار خود را حساب کرد و به عددی حدود ۸۰ متر مربع رسید. به گفته ی او, مساحت الیافی که بر تن ماست بیش تر از مساحت رنگ دیوار می باشد, پس اگر بتوانیم کاتالیزور را بر سطح این الیاف بنشانیم, سطح بیش تری برای تصفیه ی هوا خواهد داشت. آنها امید دارند که در آینده ی نزدیک این کاتالیست را به عنوان یک ماده ی کمک شستشو به بازار عرضه کنند که بعد از شستشو به الیاف لباس ویژگی کاتالیزوری برای تصفیه هوا بدهد.

او متعقد است یک شلوار جین ۵۰۰ گرمی به این ترتیب می تواند تا ۲ گرم آلودگی از هوا را جذب کند.

 

منبع:www.polymeresabz.com/مجله صنایع پلاستیک

      

درباره‌ی پلیمر سبز

همچنین ببینید

۱۳۲- بازارهای جدید مصرف پلاستیک های بازیافتی

استفاده از پلاستیک های بازیافتی در صنعت خودرو استفاده از پت بازیافتی برای تولید انواع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: www.polymeresabz.com