آخرین خبرها
خانه / مقالات / بازیافت پلاستیک ها / ۱۰۶- عوامل موثر بر کیفیت گرانول های بازیافتی (۲)

۱۰۶- عوامل موثر بر کیفیت گرانول های بازیافتی (۲)

106_1(تاثیر طراحی­ واحد گاززدایی و عوامل رهاکننده)

 

مقدمه

چنانچه در نوشتار پیشین اشاره شد، یکی از عوامل مهم در بهبود کیفیت گرانول های تولیدی (به ویژه بر پایه ی مواد بازیافتی) کاهش رطوبت موجود در خوراک اولیه است. از جمله مهم ترین روش های کاهش رطوبت موجود در خوراک عبارتند از : طراحی صحیح واحد گاززدایی رانشگر، استفاده از عوامل رهاکننده (stripping agent) و انواع سامانه های خشک کن، که در ادامه توضیحات بیشتری در رابطه با هر یک از این روش ها آورده می شود.

 

طراحی های گوناگون واحد گاززدایی

  • طراحی چندکاناله (multi channel)

 در ناحیه گاززدایی رانشگر، طراحی چند کاناله، لحاظ شده تا این اطمینان حاصل شود که کانال به صورت نیمه پر (partial) خواهد بود. در این صورت بیشترین راندمان گاززدایی و خروج رطوبت و اجزای فرار داخل آمیزه (VOC) اتفاق خواهد افتاد. چنانچه در نوشتار پیشین نیز اشاره شده بود (مقاله ی نخست عوامل موثر بر کیفیت گرانول های بازیافتی)، بیشترین بازده ی واحد گاززدایی زمانی حاصل می شود که به نحوی طراحی نیمه پر ایجاد شود.

  • طراحی آبشار گونه (cascade)

ابتدا خوراک وارد رانشگر (اکسترودر) اولیه شده و پس از آن مواد از طریق یک مسیر جانبی (By pass) و یا به صورت مستقیم داخل یک رانشگر دیگر می شوند. طراحی بدین صورت است که یکی از رانشگرها بالاتر و دیگری پایین تر است و از این رو به عنوان طراحی آبشار گونه شناخته می شود چراکه مواد به صورت آبشارگونه از رانشگر بالایی به سمت رانشگر پایینی حرکت داده می شوند. زمانی که مواد از اکسترودر بالایی به سمت رانشگر پایین انتقال داده می شوند در همان قسمت ناحیه گاززدایی طراحی می شود. در بعضی موارد به منظور افزایش راندمان و کارایی واحد گاززدایی و خروج هر چه بیشتر رطوبت موجود در خوراک، شیارهایی نیز در واحد گاززدایی طراحی می کنند.

106_2

تصویری از طراحی واحد گاززدایی آبشارگونه

 ادامه مقاله مخصوص اعضاء سایت می باشد. برای خواندن بقیه مقاله عضو شوید و در صورتی که عضو هستید وارد شوید.

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (1تعداد رای , میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...

تیم پلیمرسبز
منبع:www.polymeresabz.com

 

 

درباره‌ی polymeresabz

همچنین ببینید

۱۱۳- دو راه ساده و عملی  تشخیص ترموپلاست ها از ترموست ها

همانطور که میدانید پلاستیک ها از نظر رفتار در برابر حرارت به دو دسته تقسیم …

پاسخ دهید